Ümraniye’de polis kurşunuyla ölen sürücüyle ilgili soruşturma başlatıldı

Ümraniye’ye bağlı Esenşehir Mahallesi Necip Fazıl Bulvarı’nda dün saat 15.15 sıralarında, kontrol yapan polis takımları, Yavuz Genç’in kullandığı bir arabası durdurdu. Şoföre hacizli olduğu tespit edilen arabanın trafikten men edileceği açıklandı.

Polis süreçleri yaptığı sırada sonlanan şoför Yavuz Genç, evvel arabasını yaktı sonra da elindeki bıçakla müdahale etmek isteyen itfaiye vazifelileri ve polise saldırdı. Polis havaya ateş açarak Yavuz Genç’i durdurmaya çalıştı. Lakin denetim edilemeyen şoföre polis tarafından ateş açıldı. Hastaneye kaldırılan Yavuz Genç’in hayatını kaybederken, polisin açtığı ateş sırasında seken kurşunlar 3 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Polis, Yavuz Genç ile birlikte polis gruplarına saldırdığı sav edilen öbür arkadaşını da gözaltına aldı. 

VALİLİK: SALDIRMAYA DEVAM EDİNCE VURULDU

İstanbul Valiliği de olay üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada, “saat 17.00 sularında Ümraniye ilçesinde yapılan trafik uygulamasında, kuşku üzerine durdurulan bir aracın hacizli yakalama kararı mucibince trafikten men süreci başlatıldığı esnada, araçta bulunan Y.G. ve A.G’nin süreçlerin yapılmasına mahzur olmak için direnç gösterdiği ve aracı yanıcı hususla ateşe verdiği” belirtildi.

“Yangını söndürmek üzere çağrılan itfaiye takımı ve misyonlu polislere taş ve bıçak ile saldıran şahısların evvel kelamla uyarıldığı, yapılan ihtarlara dirençle karşılık vermeleri üzerine misyonlu polislerce havaya ikaz ateşi açıldığı” kaydedilen açıklamada, şu sözlere yer verildi:

“Yapılan tüm ikazlara karşın bıçak ile saldırmaya devam eden Y.G. isimli şahıs vurularak etkisiz hale getirilmiş, sevk edildiği hastanede yapılan müdahalelere karşın maalesef kurtarılamayarak hayatını kaybetmiştir. Olay esnasında seken mermilerden 3 vatandaşımız hayati tehlike arz etmeyecek biçimde yaralanmış olup, hastanede tedavileri devam etmektedir. Mevzuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır.”

Olay üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da soruşturma başlatıldı. Soruşturmada, şoförün vefatıyla sonuçlanan polis müdahalesiyle ilgili kapsamlı inceleme yapılacağı öğrenildi. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir