Tarım’da aşılanan kuzu ve oğlağa da destek

ANKARA (İGFA) – Tarım ve Orman Bakanlığı, Hayvancılık Yol Haritası’nın hazırlarken verimli, kaliteli ve sağlıklı üretimi artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

Yol haritasının birinci başlığının “Hayvansal Üretimin Planlanması” olduğunu aktaran Bakan Yumaklı, “Yeni sistemde, üretimin, maliyet, kapasite ve pazarlama imkanları doğrultusunda planlamasını ve eserlerin bölgesel bazlı nerede, ne kadar üretileceğine dair üretim modelini oluşturduk. Stratejik kıymete sahip kırmızı et, beyaz et, süt ve yumurtanın, kaliteli, kâfi ve sağlıklı üretiminin devamlılığı için, suyu merkeze alan ve doğal kaynakların korunduğu bir sistemle üretimi planlıyoruz. Bunu da hayvansal üretimin en temel girdisi kaliteli kaba yem üretim kapasitesini, mera varlığımızı ve yapılarını, pazarlama imkanlarını dikkate alarak gerçekleştiriyoruz. Ayrıyeten, kontratlı üretim modelini de yaygınlaştırıyoruz.” diye konuştu.

AŞILANAN KUZU VE OĞLAĞA DA DAYANAK VERİLECEK

Hayvancılık işletmelerinin ekonomik açıdan güçlü, dirençli ve sürdürülebilir bir yapıya kavuşmasını sağlamak emeliyle faal bir destekleme modeline geçtiklerini vurgulayan Bakan Yumaklı, “Burada da desteklemelerimizi ‘temel’, ‘yönlendirici’ ve ‘verimlilik’ odaklı başlıkları altında üçe ayırdık. Mevcut modelde aşısı ve kaydı olan her buzağıya dayanak veriyorduk. Yeni modelde buzağının yanı sıra aşısı ve kaydı yapılan her kuzu ve oğlak için de takviye veriyoruz.” sözlerini kullandı.

Bakan Yumaklı, mevcut desteklemelerde işletme büyüklüğüne nazaran makul sonlandırmalar olduğunu anımsatarak, yeni desteklemelerde bu sonlandırmaları kaldırıp, üreten herkese, ürettiği kadar takviye verileceğini lisana getirdi. Bakan Yumaklı, “Aile işletmelerine tüm hayvancılık desteklemelerinde birinci sefer ek takviye veriyoruz. Bu sayede aile işletmeleri temel dayanakla birebir oranda ek dayanak alarak, en az iki kat takviye almış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Kırsalda bayanlara ve gençlere olumlu ayrımcılık yaptıklarını vurgulayan Yumaklı, birinci kez genç ve bayan üreticilere yüzde 70 ek dayanak verdiklerini söyledi. Yumaklı, yapay tohumlama, yerli sperma, soy kütüğü, ari işletme üzere verimliliği artırıcı takviyeleri çoğaltarak devam edeceklerini bildirdi.

VETERİNER YOL DENETİM VE KONTROL İSTASYONLARI AÇILACAK

Bakan Yumaklı, hayvan hareketliliğinin denetimi hedefiyle Veteriner Yol Denetim ve Kontrol İstasyonları açacaklarını tabir ederek, “Buradaki hedefimiz, hastalıklı hayvanın öteki bir bölgeye giderek hastalığın yayılmasını engellemek. Ayrıyeten bu istasyonlarda yapılan denetimlerle hastalığa yerinde ve erken müdahale etmek. 7 gün 24 saat vazife yapacak bu istasyonlardan birincisini Erzurum’da açtık. Önümüzdeki günlerde ikincisini Elazığ’da açıyoruz. Yıl sonunda bu sayıyı 7’ye çıkartacağız.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir