Samsung kullanıcıları dikkat: Telefonunuzu ele geçirebilirler

Teknoloji, hayatın her alanında kolaylıklar sağlasa da son derece kıymetli sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Bunların başında da kullanıcı güvenliği ve mahremiyet geliyor. Pek çok teknoloji devi vakit zaman bu bahiste sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Son olarak Samsung da bu şirketler ortasına katıldı.

Google’ın bildirdiğine nazaran; Samsung’un modemlerinde 18 güvenlik açığı bulundu ve bunlardan dördü, bilgisayar korsanlarının sırf telefon numarasıyla telefonunu ele geçirmelerini sağlıyor.

Google’ın güvenlik araştırmaları yapan grubu Project Zero, Pixel 6, Pixel 7 üzere aygıtlara ve Galaxy S22 ve A53’ün birtakım modellerine güç sağlayan Samsung modemlerde son derece değerli problemler buldu. Takımın yayınladığı blog gönderisine nazaran, çeşitli Exynos modemler, kullanıcının telefon numarası dışında rastgele bir şeye gereksinim duyulmadan telefonu uzaktan ele geçirilmesine neden oluyor.

RİSK ALTINDAKİ CİHAZLAR

Google, Pixels için mart güvenlik güncellemesinin sorunu düzeltmesi gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar, aşağıdaki aygıtların risk altında olabileceğine inandıklarını söylüyor:

Galaxy S22, M33, M13, M12, A71, A53, A33, A21, A13, A12 ve A04,
Vivo serisinden S16, S15, S6, X70, X60 ve X30,
Exynos W920 yonga setini kullanan giyilebilir aygıtlar,
Exynos Auto T5123 yonga setini kullanan tüm araçlar

Google’ın alarm verdiği araçlardan birine sahip olunması halinde kullanıcıların kendilerini müdafaası için kolay bir formül öneriliyor. Tehlikeyi ortaya çıkaran Project Zero grubu, kullanıcılara aygıtlarındaki Wi-Fi aramasını kapatmalarını tavsiye ediyor.

Project Zero grubunu endişelendiren bir öteki mevzu ise Samsung’un bu kusur karşısında hâlâ bir yama yayınlamamış olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir