Prof. Dr. Ersoy: İstanbul’da 7’den büyük deprem mutlaka olacak

6 Şubat sarsıntıları sonrası gözler İstanbul’a çevrilirken kamunun ve vatandaşların sarsıntıya yönelik hazırlıklarında artış görünüyor. Vatandaşlar binalarının dayanıklılığını öğrenmek için Büyükşehir Belediyesi’ne ağır müracaatlarda bulunurken çok sayıdaki okul ve hastane ‘çürük’ olduğu gerekçesiyle tahliye edilmişti. Öte yandan, uzmanların muhtemel İstanbul sarsıntısına ait ihtarları da devam ediyor.

AFAD Bilim Kurulu üyesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Marmara denizinin içerisinden geçen Kuzey Anadolu fayı üzerinde 7 şiddetinden büyük bir sarsıntının olabileceğini belirtti.

‘Buradaki sarsıntı çok yıkıcı olabilir’

Ersoy, zelzele olmayan her müddetin uygun kıymetlendirilmesi gerektiğini ve kentsel dönüşümün hızlandırılması gerektiğini söyledi. Şişli, Beşiktaş, Beyoğlu, Eyüpsultan, Sarıyer ve Başakşehir üzere ilçeler tabanlarının sağlam olduğunu Fatih, Zeytinburnu, Bağcılar, Güngören, Esenler, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Avcılar ve Silivri’ye hakikat kısımların ise çürük olduğunu belirten Ersoy, hassas yerler üzerinde de sağlam bina yapıldığı vakit gönül rahatlığıyla oturulabileceğini anlattı.

Karot testine de değinen Ersoy, karot testinin yalnızca 1 tane örnek olduğunu ve öteki testlerin de yapılması gerektiğini açıkladı. İstanbul’un büyük bir risk altında olduğunu anlatan Ersoy, “İstanbul’da 1 buçuk 2 milyon bina var. Müstakil konut sayısı 7 milyon. Hasebiyle buradaki bir sarsıntı çok yıkıcı olabilir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir