Joseph Attamah’tan Beşiktaş’ın transfer gözdesine övgü! ‘Şans eseri değil’

2020-2021 yaz transfer döneminde Başakşehir’den Kayserispor’a transfer olan Joseph Attamah, 3 dönemdir formasını giydiği sarı-kırmızılı takımda toplam 79 maça çıktı. Kayserispor’la sona eren mukavelesini geçtiğimiz günlerde 1+1 yıllığına tekrar uzatan Ganalı orta saha, Kayserispor’un bu sezonki performansı, Çağdaş Atan, Abdullah Avcı ve Beşiktaş’ın transferde büyük basamak kaydettiği vatandaşı Daniel Amartey hakkında değerlendirmelerde bulundu.

“RAKİPLERİMİZDEN KORKMADAN HOŞ BİR HAMLE FUTBOLU OYNADIK”

– Süper Lig’de geride bıraktığımız dönemi 47 puanla 9. Sırada bitirdiniz. Kayserispor’un bu sezonki performansını kıymetlendirir misin?

Geçtiğimiz dönem rakiplerimizden korkmadan hoş bir atak futbolu oynadığımızı düşünüyorum. Natürel ki atak üslubumuzdan randıman alamadığımız vakitler oldu ancak sonuçta bu futbol. Genel olarak uygun bir dönem geçirdiğimizi düşünüyorum.

“ÇAĞDAŞ ATAN, AVRUPA’DA ANTRENÖRLÜK YAPACAK YETENEKTE OLAN ÇOK ZEKİ BİR ANTRENÖR”

– Geçen döneme, ‘Bizim hayallerimiz, bütçelerden büyük’ parolasıyla başlayan teknik yönetici Çağdaş Atan’ın grup idaresi hakkında neler söylemek istersiniz?

Çağdaş Atan, bence çok zeki bir antrenör. Ekibi nasıl oynatmak istediğini çok net bir formda ortaya koyduğu için onu anlamak kolay. Muhakkak bir gün Avrupa’da bir kulübün antrenörü olma yeteneğine sahip

.“ABDULLAH AVCI, ‘BABA’ ÜZERE BİR İNSAN, GÜÇLÜ BİR KAZANMA ZİHNİYETİ VAR”

– Başakşehir’de forma giydiğiniz devirde teknik yönetici Abdullah Avcı ile çalışma fırsatınız oldu. Taktik ve zihniyet olarak Abdullah Avcı’yı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Abdullah Avcı, bir ‘baba’ üzere olduğunu düşündüğüm bir insan. Herkesle güzel bağlantı kurar. Kendisini herkese ulaşılabilir kıldı. Onun idaresinde oynamaktan zevk aldım. Son derece bilgili ve güçlü bir kazanma zihniyetine sahip. Üstelik temel olarak isabetli taktikleri var.

“ABDULLAH AVCI’NIN ANTRENÖRLÜK YETENEKLERİ TARTIŞILMAZ”

– Trabzonspor, Abdullah Avcı ile Süper Lig şampiyonluğunu kazandı. Abdullah Avcı’nın bu başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir evvelki soruda söylediğim üzere, Abdullah Avcı’nın antrenörlük yetenekleri tartışılmaz. Onun Avrupa’nın en uygun liglerinde bir kulübü yönetebileceğine inanıyorum.

– Başakşehir’de Emre Belözoğlu ile birlikte oynadınız. Emre Belözoğlu, Başakşehir’de teknik yönetici olarak vazife yapıyor. Emre Belözoğlu ile Başakşehir’de geçirdiğiniz günlere dair neler söylemek istersiniz?

Emre’yle oynadığım vakit, onun futboldan emekli olduktan sonra teknik yönetici olacağını net olarak görebiliyorduk. O çok ayrıntıcı bir insan ve gözden kaçırabileceğimiz küçük şeylere bile dikkat ediyor. Ona her şeyin en uygununu diliyorum.

“EMRE BELÖZOĞLU, GELECEKTE ŞAMPİYONLUK KAZANAN BİR ANTRENÖR OLACAK”

– Emre Belözoğlu’nun gelecekte şampiyonluk kazanabileceğini düşünüyor musunuz? Emre Belözoğlu’nu nasıl tanımlarsınız?

Evet düşünüyorum. Kendisinin aslında futbolculuktan gelen büyük bir deneyimi var. Şu anda da teknik yöneticilik için deneyim kazanıyor. Futbolculuk tecrübesiyle birlikte artık antrenörlükten edindiği tecrübeyle gelecekte şampiyonluk kazanan bir antrenör olacak. Kadrodaki herkese güzel niyet, müsamaha ve kucaklayıcı bir biçimde yaklaşan birisi.

– Süper Lig’de Galatasaray ile şampiyonluk yaşayan Teknik Yönetici Okan Buruk ile Başakşehir’de birlikte çalıştınız. Okan Buruk Başakşehir’de çalışırken Çaykur Rizespor, Karagümrük üzere kadrolara kiralık gönderildiniz. Okan Buruk’un grup idaresi ve Başakşehir’deki devriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Onun hakkında söyleyecek makûs bir şeyim yok. Her antrenörün kendi tercihi ve futbol stili var. O kendi seçimini yaptı. Benim o devirlerde yalnızca süratli ahenk sağlayıp işimi yapmam gerekiyordu.

– Başakşehir’de birlikte forma giydiğiniz Arda Turan, Eyüpspor’da teknik yönetici olarak vazifeye başladı. Arda’nın birinci menajerlik tecrübesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bence o olağanüstü bir insan ve eminim ki önümüzdeki yıllarda herkesin izleyeceği bir antrenör olacak.

“HER YERDE OYNAMAYA HAZIRIM ANCAK DEFANSİF ORTA SAHAYI TERCİH EDERİM”

– Türkiye’de ön libero bölgesinde oynarken savunma alanına geçtiniz. Oynadığınız mevkideki değişiklik hakkında ne düşünüyorsunuz?

Antrenörüm beni nerede oynatırsa oynatsın oynamaya hazırım. Şahsî olarak bakacak olursam da oynamaya hazır olduğum sürece defansif orta sahayı tercih ederim.

“GALATASARAY, FENERBAHÇE VE BEŞİKTAŞ’IN MÜKEMMEL BİR STAD ATMOSFERİ VAR”

– İstanbul’da oynadığınız maçlarda sizi en çok hangi stadın atmosferi ve taraftar kümesi etkiledi?

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın stadyumlarında olağanüstü bir atmosfer var. Bu grupların alanlarında oynadığımız vakit maçlar güçlü geçiyor.

– Mesleğinizde sizi en çok etkileyen teknik yönetici hangisi?

Abdullah Avcı

– Türkiye’de futbol oynarken unutamadığınız bir anınız var mı?

Evet, ben Başakşehir’deyken neredeyse Üstün Lig’de şampiyonluğu kazanacağımız dönemi unutamıyorum. Bir de 2019-2020 döneminin devre ortasında Fatih Karagümrük’e kiralık olarak gidip kadronun yükselmesine yardım ettiğim dönemi unutamıyorum.

“AMARTEY ÇOK ÇALIŞKAN BİR OYUNCU, BEŞİKTAŞ’A KUSURSUZ BİR AHENK SAĞLAR”

– Beşiktaş, ulusal gruptan arkadaşın olan Daniel Amartey’i transfer etmek istiyor. Amartey’in potansiyeli hakkında neler söylemek istersiniz?

Amartey’in, Beşiktaş’a kusursuz bir formda ahenk sağlayacağını düşünüyorum. O, çok çalışan bir defansif orta saha ve stoper oyuncusu. Amartey’in uzun müddettir Premier Lig’ de oynaması talih yapıtı değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir