İstanbul Havalimanı’nda 427 kilogram metamfetamin ele geçirildi

İstanbul Havalimanı Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğünce, yasa dışı uyuşturucu trafiği ile uğraş faaliyetleri kapsamında yürütülmekte olan risk tahlili çalışmaları sonucunda, Güney Amerika’dan Asya ülkelerine transit edilmek üzere İstanbul Havalimanı’na ulaşan iki hava kargo gönderisi riskli olarak değerlendirildi.

Söz konusu gönderilere yönelik, İstanbul Havalimanı Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM çalışanınca narkotik dedektör köpeklerden de faydalanılarak yürütülen denetimlerde, dedektör köpeklerin her iki kargoya da reaksiyon verdiği görüldü.

Bunun üzerine ayrıntılı denetime tabi tutulmalarına karar verilen gönderiler, teknik ekipmanlarla denetime tabi tutuldu. Ayrıntılı denetim sonucunda, iki kargo gönderisindeki hava kompresörleri ile ahşap kesme makinesi içerisine gizlenmiş vaziyette toplam 427 kilogram metamfetamin cinsi uyuşturucu husus ele geçirildi. Yakalanan uyuşturucu unsurlara gruplarca el konularak, İstanbul Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Operasyonla ilgili toplumsal medyadan açıklamada bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, “Ticaret Bakanlığımıza bağlı Gümrük Koruma Ünitelerince İstanbul Havalimanı Kargo Kısmında gerçekleştirilen operasyonda, Güney Amerika çıkışlı ve yurtdışına transit gönderilen iki kargoda toplam 427 kg uyuşturucu metamfetamin ele geçirilmiştir. Operasyonda emeği geçen kıymetli mesai arkadaşlarımızı candan tebrik ederim. Teşkilatımız, gece gündüz demeden Milletimizin ve tüm insanlığın sıhhati, huzuru ve güvenliği için zehir tacirleriyle çabasına devam edecektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir