Çin’deki araştırmacılar zihin okuyan yapay zeka geliştirdi

Çin’de hayli gelişmiş bir yapay zekanın, insanlarının kanılarını okuyabildiği sav edildi. Ortaya çıkan son rapor, Çin hükümetinin siyasi yetkilileri ve vatandaşlarının zihnini okuyabilen bir yapay zeka geliştirdiğini söylüyor.

Çin’deki iktidarın insanları takip etmek için yeni bir teknolojiye başvurduğu söyleniyor. Çinli araştırmacıların, insanların yüz sözlerini ve beyin dalgalarını “düşünce ve politik eğilim” konusunda tahlil edebilen bir yazılım tasarladığı ortaya çıktı.

İNSANLARI DENETİM ETMEK İÇİN Mİ KULLANILMAK İSTENİYOR?

Shiftdelete.net’in haberine göre Çin devletine bağlı olarak çalışan Ulusal Bilim Merkezi, hükümetin insanları denetim etme yeteneğini geliştirecek bir yapay zeka üzerinde çalışıyor. Çin Komünist Partisi’ne yönelik sadakati ölçen bu yapay zeka, şu anda internetten kaldırılmış olan bir makalede ele alındı.

Makaleye nazaran Çin’in yeni teknolojisi, yetkililerin “partiye minnettar olma, Çin Başkanı Xi Cinping’i dinleme ve partiyi takip etme konusundaki inançlarını ve kararlılıklarını pekiştirmek” için kullanılacaktı. Ama Çinli vatandaşlar reaksiyon gösterince makale de yayından kaldırıldı.

Yapay zekanın tam olarak nasıl çalıştığı muhakkak olmasa da, insanların yüz sözlerini ve beyin dalgalarını kullandığı ifade edildi. Ayrıca parti üyelerinin siyaset eğitiminin bu yazılımla geliştirilebileceğine dikkat çekildi. Yapay zeka bir yandan parti üyelerinin kanıyı ve siyasi eğitimi nasıl kabul ettiğini kıymetlendirebilir. Öte yandan, niyet ve siyaset eğitiminin geliştirilip zenginleştirilebilmesi için gerçek bilgiler sağlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir