Ceza hukuku profesörlerinin İmamoğlu dosyasıyla ilgili bilimsel mütalaası ne diyor?

Hürriyet yazarı Sedat Ergin, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaret ettiği argümanıyla mahpus cezası aldığı davada, ceza hukuku profesörlerinin görüşlerine dikkat çekti. 

Türk Ceza Kanunun’nun hazırlanmasına kıymetli katkılar sunan Prof. Adem Sözüer, Prof. İzzet Özgenç ve Prof. Ahmet Gökçen tarafından hazırlanan bilimsel mütalaaya dikkat çeken Ergin,  yazısında şu sözleri kullandı:

“İmamoğlu ‘Ahmak’ sözünü kullanırken kimi kastetti? Soylu’yu mu yoksa YSK’yı mı? Ceza Hukuku hocaları, şu cevabı veriyorlar:

‘Basın mensubunun sorusuna verdiği karşılık bir bütün olarak olarak değerlendirildiğinde, sanığın ‘ahmak’ sözcüğünü YSK’ya karşı değil, daha evvel bu sözcüğü kendisine karşı kullanan İçişleri Bakanı’na bir karşılık, ona bir reaksiyon olarak kullandığı anlaşılmaktadır.’

Sanığın sözleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde, ‘İptal kararı veren yahut verdirenleri küçük düşürmeye matuf olmadığı, bu nedenle hakaret cürmünün ögelerinin oluşmadığı’ kanaatine varılıyor.

Öyle anlaşılıyor ki Ekrem İmamoğlu hakkındaki mahkûmiyet kararı, önümüzdeki periyotta istinaf, akabinde Yargıtay’daki temyiz kademelerinde yol alırken kamuoyunda da geniş bir formda tartışma konusu olmaya devam edecektir.

Bu çerçevede ceza hukuku hocalarının hazırladığı bu kıymetlendirme, önümüzdeki günlerde yapılacak tartışmalara referans oluşturacak değerli bir hukuksal çerçeve sunuyor.” 

 
TIKLAYIN – Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir