Avrupa borsaları yükselişle açıldı

İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,5 yükselişle 7.524 puanda, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,8 artışla 7.193 puanda, İspanya’da IBEX 35 endeksi yüzde 0,6 kıymet çıkarıyla 9.220 puanda ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 0,4 artarak 26.689 puanda bulunuyor. Avro/dolar paritesi yüzde 0,1 yükselişle 1,0775 düzeyinde süreç görüyor.

Analistler, global hisse piyasalarında, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki toplantıda faiz artırmayabileceğine yönelik beklentilerin güçlenmesi ve ABD’de borç limiti krizinin aşılmasıyla olumlu bir seyir izlendiğini belirterek, bugün ABD’de açıklanacak istihdam raporundaki dataların yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi.

ABD Senatosu, bugün borç limitinin artırılarak ülkenin temerrüde düşmesini önleyecek yasa tasarısını onaylarken, limitin 1 Ocak 2025’e kadar askıya alınmasını öngören tasarı, yasalaşması için ABD Başkanı Joe Biden’ın imzasına sunulacak.

Söz konusu gelişmelerle Avrupa borsalarında da müspet bir seyir izleniyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, dünkü açıklamasında çekirdek enflasyonun tepeyi gördüğüne ait net bir ispat olmadığını belirterek, faiz artışlarının devam edeceğine işaret etmişti.

Faiz artışlarının enflasyonda düşüş eğilimini başlattığını ve bundan sonraki faiz artışlarında daha yavaş hareket etmeleri gerektiğini de vurgulayan Lagarde, “15 Haziran’daki toplantımızda yeni projeksiyonlarımızı oluşturacağız ve bu bize sıkılaşma siyasetimiz için aktüel resmi sunacak.” tabirlerini kullandı.

ECB üyesi Fabio Panetta ise dün bir gazeteye verdiği demeçte, son faiz oranının şu anki düzeylerden uzak olmadığını bildirdi.

Öte yandan dün açıklanan datalara nazaran, Avro Bölgesi’nde nisanda yüzde 7 olan yıllık enflasyon, mayısta yüzde 6,1 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir