Antalya Altın Portakal Film Festivali 60 Yaşında!


Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali 60. yılını kutlayacak.Türkiye’de ilk kez gösterilecek filmlerin yer alacağı Ulusal ve Uluslararası Yarışmalar ile yılın merakla beklenen yapımlarını içeren özel gösterimlerden oluşacak festival, 10. yılını kutlayan Antalya Film Forum ile sektörü desteklemeye, Altın Portakal Sinema Okulu ile de geleceğin sinemacılarına ilham vermeye devam edecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisine bu yıl tiyatro sahnesinde başladığı kariyerine sinema ve televizyonda da devam eden, beyazperdede unutulmaz karakterlerle bizleri buluşturan, televizyon ekranlarının en sevilen dizilerinde izlediğimiz usta oyuncu Demet Akbağ başkanlık edecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaşını kutladığımız bu özel yılda festivalin 60. kez sinemaseverlerle buluşmasından dolayı büyük onur duyduklarını belirterek, “Bu yıl bir asrı geride bırakan Türkiye Cumhuriyeti’mizin en köklü festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivalimiz 60. yılını kutluyor. Cumhuriyetimizin izinde devam ettirdiğimiz festivalimiz için çalışmalara başladık. Göreve geldiğimiz ilk yıl evine geri dönen Ulusal Yarışma bölümlerinde yine yılın en yeni filmleri izleyiciyle buluşacak. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışma Jürisine bu yıl çok değerli bir sanatçı; tiyatro, sinema ve televizyonun en üretken isimlerinden usta oyuncu Demet Akbağ başkanlık edecek. Festivalimiz kapsamında sinema sektörü bu yıl toplam 1.945.000 TL ödül ile desteklenecek. Ekim ayında sinemanın kalbi yine Antalya’da atacak,” dedi.

Altın Portakalların sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışmaları ve Uluslararası Yarışma’da toplam 1 milyon 275 bin TL değerinde ödül dağıtılacak. Antalya Film Forum 10. yaşında beş ayrı platformda toplam 550 bin TL değerinde ödül vermeye devam edecek. Geçen yıl başlattığımız Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması da ikinci yılında 120 bin TL değerinde ödül vererek edebiyat ve sinema dünyasına desteğini sürdürecek.

 

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Demet Akbağ

14 kategoride ödül heyecanının yaşanacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını bu yıl, tiyatro, sinema ve televizyona uzanan oyunculuk kariyeri boyunca unutulmaz projelere ve çok sevilen karakterlere hayat veren usta sanatçı Demet Akbağ üstlenecek.

Demet Akbağ, 1981 yılında Gönül Ülkü & Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda başladığı profesyonel kariyerine Şan Tiyatrosu, Kent Oyuncuları, Hadi Çaman Yedi Tepe Oyuncuları, Devekuşu Kabare, Dormen Tiyatrosu ve Orta Oyuncular gibi tiyatro topluluklarında devam etti. 1987 yılında Baldız ve Bacanak dizisiyle kamerayla tanışan Akbağ, 1994 yılında Davacı ile başladığı sinema kariyerinde hemen aynı yıl rol aldığı Tersine Dünya filmindeki performansıyla Antalya Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görülerek ilk Altın Portakal’ını aldı.

Demet Akbağ, 1995 yılında BKM’nin temellerinin atılmasıyla hem Otogargara oyunu ile hem televizyon tarihine adını altın harflerle yazdıran Bir Demet Tiyatro ile seyircilerin gönlünde taht kurdu. Akbağ, aradan geçen yaklaşık 30 yıl boyunca unutulmaz tiyatro oyunlarında, filmlerde, televizyon dizileri ve programlarla başarılı performanslarla izleyicilerle buluşmaya ve her daim üretmeye devam etti. 2001 yılında Vizontele filminde canlandırdığı Siti Ana karakteri ile Antalya Altın Portakal Film Festivali En iyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü alarak ikinci Altın Portakal’ına layık görüldü. 2014 yılında rol aldığı Nuri Bilge Ceylan imzalı Altın Palmiye ödüllü Kış Uykusu filmiyle uluslararası arenada da tanınan usta oyuncu 15 yıl aranın ardından geçen yıl tiyatro sahnesine geri dönerek kapalı gişe olarak devam eden Aydınlıkevler oyunuyla izleyiciyle buluştu.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin idari direktörlüğünü Av. Cansel Tuncer, yönetmenliğini Dr. Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütecek.

 

 

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali

 

7-14 Ekim 2023

ULUSAL YARIŞMA

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Film Ödülü 350.000 TL

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü 100.000 TL

Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü 100.000 TL

En İyi Yönetmen Ödülü 75.000 TL

Cahide Sonku Ödülü 50.000 TL

En İyi Senaryo Ödülü          50.000 TL

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü 30.000 TL

En İyi Müzik Ödülü 30.000 TL

En İyi Kurgu Ödülü 30.000 TL

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü 30.000 TL

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü 30.000 TL

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü 30.000 TL

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu       Ödülü 20.000 TL

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü      20.000 TL

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü

Film-Yön En İyi Yönetmen Ödülü

 

Ulusal Belgesel Film Yarışması

En İyi Belgesel Film Ödülü 60.000 TL

Belgesel Film Jüri Özel Ödülü        30.000 TL

 

Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması

En İyi Kısa Film Ödülü 30.000 TL

Kısa Film Jüri Özel Ödülü 20.000 TL        

           

ULUSLARARASI YARIŞMA

 

En İyi Film Ödülü 120.000 TL

En İyi Yönetmen Ödülü 70.000 TL

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

 

ANTALYA FİLM FORUM

Uzun Metraj Pitching Ödülü (2×50.000 TL) 100.000 TL

Belgesel Film Work-in-Progress Ödülü 100.000 TL

Uzun Metraj Kurmaca Work-in-Progress Ödülü 100.000 TL

Uzun Metraj Kurmaca Work-in-Progress Jüri Özel Ödülü 50.000 TL

Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü 200.000 TL

 

EDEBİYAT UYARLAMASI SENARYO YARIŞMASI

En İyi Senaryo Ödülü 80.000 TL

Jüri Özel Ödülü 40.000 TL

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir