Adli kontrolle serbest kalmıştı, savcı karara itiraz edince tutuklandı

Diyarbakır-Mardin karayolu üzerindeki hayvan pazarı yakınlarında yol kenarına bırakılan bomba yüklü aracın uzaktan kumandayla patlatılarak 8’i polis 9 kişinin yaralandığı taarruzla ilgili bir zanlı daha tutuklandı.

SERBEST BIRAKILMIŞTI, SAVCI TUTUKLANMASINI İSTEDİ

Olaydan sonra yakalanan U.A, Emniyet Müdürlüğündeki sorgusunun akabinde tutuklanma talebiyle nöbetçi Sulh Ceza Sorgu Hakimliği’ne sevk edildi. Burada tabiri alınan U.A, bombacı Ferhat Aksoy’un akrabası olduğunu, lakin olayla bir teması olmadığını söyledi. İsimli denetim kaidesi ve yurtdışı çıkış yasağı konularak hür bırakılan U.A ile ilgili soruşturmayı yürüten savcı zanlının tutuklanması istemiyle Sulh Ceza Hakimliği kararına karşı nöbetçi Asliye Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Savcı, bombalı aracı kiralayan G.T’nin Plaka Takip Sistemi’nde birlikte seyahat ettiklerine dair kayıtlarının bulunduğunu, ayrıyeten G.T’nin cep telefonunda U.A’nın elinde uzun namlulu silahla kırsal bölgede nişan alıp ateş açarken çekilmiş fotoğrafları ve meskenlerinde yapılan aramada iki adet silah bulunması ve bombacı Ferhat Aksoy’la telefon görüşmeleri yaptığına dair HTS kayıtları nedeniyle tutuklanmasını istedi.

YAKALAMA KARARI ÇIKARTILDI

İtirazı kabul eden mahkeme, U.A’nın bombacı Ferhat Aksoy ile birlikte örgüt üyeleriyle görüşme yaptığına dair yakalanan öteki zanlıların sözlerinin bulunduğunu, akın keşfi için kiralanan araçla birlikte hareket ettikleri için terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek cürmü kapsamında zanlı hakkında CMK’nın 98/1 hususu uyarınca tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

GÜLDİKEN KÖYÜ’NDE YAKALANDI

Lice’nin Güldiken Köyü’nde yakalanan U.A, SEGBİS yoluyla tekrar hakim karşısına çıktı. Bombalı aracı kiralayan G.T’nin cep telefonunda çıkan imajlardaki kişinin kendisini olmadığını ileri süren U.A, “Ferhat Aksoy halamın torunudur. G.T ise benim köylümdür. Ben ona telefon satmadım, telefonu benden aldığını niçin söylediğini anlamış değilim. Onun telefonunda çıkan imajlardaki kişi de ben değilim. Ben örgüt mensuplarıyla görüşme yapmadım, geçen yaz ayında Ferhat’ın aracıyla köyden Lice’ye geldim. Bir aydan beri köydeyim, köy dışına çıkmadım. Ferhat’ın kiraladığı araca yalnızca bir kere bindim. Suçsuzum” dedi. Mahkeme isimli denetim kararının yetersiz kalacağını değerlendirip savcının itirazının kabulüyle U.A’nın tutuklanmasına karar verdi. Zanlı cezaevine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir